کارکرده بازی FORZA 5 FOR XBOX ONE

هنوز نظری برای این کالا ثبت نشده است

خرید کالا
شناسه‌ی کالا
395
۳۸۵,۰۰۰
۰%
۳۸۵,۰۰۰

محصولات مشابه

معرفی

 

نام بازی:کارکرده Forza Motorsport 5
سازنده: Turn 10 Studios
ناشر: Microsoft Studios
سبک: ریسینگ
پلتفرم ها: XBOX ONE

بررسی تخصصی

 

 

«ماشین‌ها. برای بعضی‌ها، اونا فقط وسیله‌ی نقلیه هستند. جایگزین مناسبی برای پیاده‌روی یا کشتی‌های هوایی که به راحتی آتش می‌گیرند.» جرمی کلارکسون مجری برنامه‌ی Top Gear با دیدن تیزر Forza Motorsport 5 این سخنان را به زبان می‌آورد. او در ادامه توضیح می‌دهد که چرا ماشین‌ها چیزی بسیار فراتر از این هستند. کلارکسون می‌گوید ماشین‌ها هم نمایانگر شکوه و جلال تکنولوژی هستند و هم نماد آزادی.

 

«ماشین‌ها هیجان‌انگیزترین و زیباترین ساخته‌ی دست بشر هستند.» در مورد Forza 5 این گفته به خوبی صدق می‌کند. نسخه‌ی پنجم سری فوزا، بازی‌ای است که واقعاً از ماشین‌ها تجلیل می‌کند. آن‌ها فقط یک سری عکس در منوهای بازی نیستند، هرکدام تاریخچه‌ی خود را دارند و دلیلی برای ستایش. انتخاب مناسب مدل‌های کم‌سابقه‌ای که در بازی قرار دارند با کمک سه مجری برنامه‌ی Top Gear، فورزا 5 را به نامه‌ای عاشقانه به تمام ماشین‌هایی که در آن قرار دارند بدل کرده است.

با وجود بیش از 200 ماشین، فورزا 5 چند صد ماشین از نسخه‌ی پیشین عقب‌تر است. اما نکته‌ای که وجود دارد است که تک تک ماشین‌هایی که در بازی وجود دارند لیاقت این را دارند که در لیست باشند، چرا که آن‌ها کاملاً با دقت انتخاب شده‌اند. از مدل‌های قدیمی اروپایی تا مدل‌های غول‌پیکر آمریکایی و البته سوپراسپورت‌های تمام‌نشدنی ایتالیایی در بازی وجود دارند. خودروهایی که نهایت فناوری روز را به نمایش می‌کشند، آن‌هایی که حتی فکر کردن به قیمت‌شان هم آدم را دیوانه می‌کند و البته ماشین‌های فرمول 1 را هم به لیست اضافه کنید. هیچ ماشینی در این بازی اضافه نیست و هرکدامشان دلیل محکمی برای بودن دارند.

 

بهترین مکان برای نظاره کردن ماشین‌ها حالت Forzavista است، جایی که آن‌ها واقعاً ستودنی به نظر می‌رسند. میزان دقتی که برای کوچک‌ترین جزئیات ماشین به کار رفته است گیج‌کننده است. با بررسی هر سانتی‌متر از بدنه متوجه می‌شوید که ماشین‌ها در ریزترین اجزا هم مدل شده‌اند. از لکه‌های سطح فرمان یک هاچ‌بک دهه 90ای تا جنس زبر دکمه‌های یک Le Mans – که تازه یک نمونه‌ی اولیه است – به دقت ساخته شده‌اند.

در عمل هم تمام جزئیات به همان میزان چشمگیر هستند. نورپردازی واقع‌گرایانه باعث می‌شود کوچترین بازتابی که از سطح خودرو می‌شود تأثیر جداگانه‌ی خود را بگذارد. حتی چراغ‌های ترمز هم بهتر از همیشه می‌درخشند. خسارت ظاهری که در برخوردهای کوچک ایجاد می‌شوند باعث خراشیدگی و فرورفتگی در سطح خودرو می‌شوند. در برخوردهای سطحی حتی قسمت‌هایی از رنگ بدنه کنده می‌شود و به ماشین دیگر می‌چسبد. اما انتظارت را نباید بالا برد، شبیه‌سازی دودی که از لاستیک‌های ماشین ایجاد می‌شود خیلی هیجان‌انگیز نیست و خاک‌های اطراف پیست وقتی یک ماشین روی آن‌ها رانندگی می‌کند واکنش خوبی نشان نمی‌دهند. توقف‌های کنار پیست خیلی ابتدایی به نظر می‌رسند و هیچ جنبه‌ی مشخصی ندارند.

 

لازم به ذکر نیست که کنترل ماشین‌ها هم به خوبی گرافیک و صداگذاری بازی است. در واقع خیلی هم بهتر است! طرفداران سری فورزا حتماً با گیم‌پلی بازی آشنا هستند، اما در نسخه‌ی پنجم کنترل‌ها بسیار دقیق و ظریف‌تر شده‌اند و نحوه‌ی راندن هر کدام از ماشین‌ها با دیگری کاملاً تفاوت دارد. البته که در سری‌های قبلی هم این تفاوت محسوس بود اما در این نسخه بیش از پیش کنترل‌ها واقعی به نظر می‌رسند.
لرزش‌های بسیار دقیق کنترلر اکس‌باکس وان هم به هرچه باورپذیرتر شدن کنترل ماشین‌ها کمک می‌کنند. هنگامی که چرخ‌های ماشین شما روی سطحی ناهموار می‌روند یا بعضی جاها به خاطر اصطکاکِ کمِ مسیر باعث لغزش می‌شوند، کنترلر تجربه‌ای واقع‌گرایانه را القا می‌کند. همین موردِ به ظاهر کوچک تأثیری زیادی روی نحوه‌ی رانندگی شما خواهد گذاشت.

مدتی طول می‌کشد که تا تمام ماشین‌های موجود در بازی را امتحان کنید چرا که تغییری در نحوه‌ی دسترسی به آن‌ها نسبت به قبل ایجاد شده است. حالت رانندگی آزاد فورزا 5 به شما تنها اجازه‌ی رانندگی با ماشین‌های موجود در گاراژتان یا آن‌هایی که کرایه کردید را می‌دهد. دیگر مانند نسخه‌های قبلی با افزایش سطح مهارت‌های راننده، ماشین‌های جدید دریافت نخواهید کرد. این مورد کمی ناامیدکننده است گرچه باعث می‌شود هنگام خرید ماشین‌های جدید بیشتر فکر کنید و انتخاب‌ها مناسب‌تری داشته باشید. 

 

مانند همیشه، می‌توانید ماشین‌ها را ارتقا دهید و طرح‌هایی که خودتان ساختید را روی آن‌ها اعمال کنید. بهترین گزینه‌های ارتقا به صورت خودکار به شما پیشنهاد می‌شوند اما می‌توانید به صورت دستی هم تغییرات را اعمال کنید و از طرح‌های ساخته شده توسط دیگر بازی‌کننده‌ها هم استفاده کنید. اگر خواهان تجربه‌ای خالی از رنگ‌ها و طرح‌های گاه گیج‌کننده روی ماشین‌ها هستید، این امکان وجود دارد که آن‌ها را برای تمام مسابقه‌دهندگان غیرفعال کنید.

شاید جالب‌ترین ویژگی فورزا 5، هوش مصنوعی خاص آن باشد. در بخش سینگل پلیر بازی، حریفان شما رفتارهایی مانند بقیه‌ی بازی‌کنندگان در دنیای واقعی دارند، به این صورت که دیگر خبری از هوش مصنوعی کامپیوتری نیست و شما در واقع با نمادی از حریفان واقعی بازی می‌کنید. در هر مسابقه‌ای که انجام می‌دهید، نحوه‌ی رانندگی شما آنالیز می‌شود و حتی اگر مشغول بازی نباشید، هوش مصنوعی، جای شما و به همان صورتی که شما رانندگی می‌کنید مسابقه می‌دهد. به عبارت دیگر، حریفانی که با آن‌ها مسابقه می‌دهید، هوش مصنوعیِ بازی‌کنندگانِ واقعی است که نحوه‌ی رانندگی آن‌ها را یاد گرفته‌اند و به سبک و سیاق آن‌ها مسابقه می‌دهند.
با این حال امکان تعیین درجه‌ی سختی هم وجود دارد. در حالت معمولی، تنها لازم است که یکی از سه نفر اول باشید که مسابقه را به اتمام می‌رسانند تا امتیاز کامل را دریافت کنید. با خاموش کردن گزینه‌هایی مانند ترمز اتوماتیک یا خط راهنما، امتیاز اضافه دریافت خواهید کرد و این امتیازها قطعاً ارزش سختی بیشتر را دارند.

 

همانند ماشین‌ها، تعداد پیست‌های فورزا 5 هم نسبت به نسخه‌ی چهارم کاهش یافته‌اند اما همین تعداد هم بسیار قابل قبول هستند. رانندگی در این مسیرها که از نمونه‌های واقعی شبیه‌سازی شده‌اند بسیار لذت‌بخش است. مهم‌تر از همه، پیست‌ها هم به اندازه‌ی ماشین‌ها پرجزئیات طراحی شده‌اند. هرچه به دورتر نگاه کنید از میزان جزئیات کاسته می‌شود اما اشیایی که در نزدیکی شما هستند و در بعضی مسیرها دیوارهای رنگ شده واقعاً طبیعی به نظر می‌رسند. 
گردش ساعات شبانه‌روز و عوض شدن آب و هوا دو غایب بسیار بزرگ در این بازی هستند. نور صبحگاهی در بسیاری از مسیرهای بازی زیبا به نظر می‌رسد ولی کمی احساس تکراری بودن می‌دهد. شاید رانندگی به مدت طولانی در پیست‌هایی که تنها یک نوع آب و هوا در آن‌ها قابل مشاهده است خسته‌کننده باشد. احتمالاً طی کردن مسیری در کوهستان در ساعات پایانی روز بسیار لذت‌بخش‌تر از رانندگی در همان مسیر در ساعت 8 صبح باشد.

تنها 14 منطقه در بازی وجود دارد که می‌شود در آن‌ها رانندگی کرد، گرچه هر کدام از آن‌ها مدل‌های مختلفی از مسیرِ رانندگی را ارئه می‌کنند ولی در طول بازی بارها احساس می‌کنید که قبلاً این مسیر را دیده‌اید. اما تنوع مسابقات تا مدت زیادی شما را مشغول نگه می‌دارد. هر کدام از مدل‌ها مسابقه توسط مجری‌های برنامه‌ی Top Gear معرفی می‌شوند. شنیدن صدای آشنای این سه مجری همراه با طنز همیشگی آن‌ها یکی از جنبه‌های لذت‌بخش بازی است. بخش آنلاین بازی هم مثل همیشه با قدرت ظاهر شده و برای زمانی که چالشی واقعی می‌خواهید به خوبی جواب می‌دهد. مسابقه‌ها نسبتاً معمولی هستند و ویژگی خاصی ندارند ولی امکانات شخصی‌سازی بسیاری ارائه می‌دهند.

 

فورزا 5 یک بازی عالی و روان است و تجربه‌ای که در زمینه‌ی رانندگی با ماشین‌های فوق‌العاده در پیست‌های بی‌نظیر جهانی ارائه می‌دهد را جای دیگری روی اکس‌باکس وان نمی‌توانید پیدا کنید. هیچ بازی ریسینگی روی کنسول‌ها تا به حال تمام خوبی‌های فورزا 5 را با هم نداشته و با وجود فقدان ویژگی‌هایی چون رانندگی در شب یا زیر بارش باران، همچنان بسیار سخت است که این بازی را دوست نداشت.

ثبت نقد و بررسی

امتیاز و دیدگاه کاربران

از مجموع ۰ امتیاز
شما هم درباره این کالا دیدگاه ثبت کنید
خرید کالا
شناسه‌ی کالا
395
۳۸۵,۰۰۰
۰%
۳۸۵,۰۰۰
ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید